Motnje hranjenja

Motnje hranjenja: Boj z demoni notranjega ogledala

Motnje hranjenja je ena od tem, o kateri ljudje resnično premalo govorimo. Ogromno ljudi med nami se sooča z motnjo hranjenja, vendar morda tega sploh ne opazimo. Ta bolezen predstavlja kompleksno prepletanje misli, čustev in dejanj. Ravno to pa vpliva na posameznikovo zdravje, ne samo fizično ampak tudi psihično. Poznamo več vrst motenj hranjenja, ki se pojavljajo p in čisto vse so povezane s strahom pred pridobivanjem dodatnih kilogramov. Bolje spoznajte motnje hranjenja na spletni strani Nutrimentum.si.

Vrste motenj hranjenja

Anoreksija nervoza

Kar je najbolj značilno za anoreksijo nervozo je strah pred pridobivanjem telesne teže, ki pa najpogosteje ne izhaja iz objektivne slike telesa. Posamezniki s to motnjo ne vidijo svojega telesa takšnega kot v resnici je. Ta nerealna podoba jih vodi v skrajno omejevanje vnosa hrane, zlorabo odvajal ali pretirano telesno aktivnost. Nadzor nad hrano in teža postaneta za njih vihar težkih situacij.

Posledice anoreksije so pogosto uničujoče. Pomanjkanje hranil in energije vodi v izjemno nizko telesno maso, kar negativno vpliva na vse organe in organske sisteme. Od suhe kože, lomljivih las, do ledvičnih kamnov in motenj pozornosti, anoreksija ne izbira, katerega dela telesa bo prizadela. Vendar pa je ena izmed najbolj usodnih posledic motnje hranjenja ta, ki lahko privede do srčnih aritmij in celo smrti.

Motnje hranjenja

Bulimija nervoza

Bulimija nervoza se razlikuje od anoreksije po ciklih prenajedanja, ki jim sledi kompenzacijsko vedenje, kot je bruhanje, postenje ali prav tako pretirana telesna aktivnost. Kljub morebitno normalni telesni masi, so posledice podobne tistim pri anoreksiji. Pogosti epizodi bruhanja lahko povzročijo razjede na požiralniku in druge prebavne težave. Gre za tekmo, ki jo posameznik bije s samim seboj.

Kompulzivno prenajedanje

Kompulzivno prenajedanje zaznamujejo obdobja ekstremnega prenajedanja, ki mu ne sledi kompenzacijsko vedenje. Oboleli pogosto hitro in brez nadzora zaužijejo velike količine hrane, tudi ko niso lačni. Po obdobju prenajedanja pa se pogosto soočajo s čustvi krivde, sramu in gnusa do lastnega telesa.

Pot do zdravja

Zavedati se moramo, da motnje hranjenja niso kar tako, vendar je pomembno, da se za osebe z motnjo hranjenja ukrepa čim se znaki pokažejo. V takih primerih obstaja tudi možnost, da bo oseba zmogla sama do rešitve in zaključka. Težji primeri pa seveda zahtevajo strokoven pristop k zdravljenju, vključno z terapevtsko podporo. Pomembno je razumeti, da je za premagovanje teh težav potrebno več kot le sprememba prehranjevalnih navad. Gre za notranji boj z demoni, ki jih ne moremo zlahka izgnati, vendar pa je z vztrajnostjo, podporo in strokovno pomočjo mogoče najti pot do zdravja in samospoštovanja.

Rate this post