ultrazvok vratu

Ultrazvok vratu je povsem neboleč

Vas skrbi, da imate kakšno bolezen ščitnice, obščitnične žleze, vratne slinavke ali vratne bezgavke? Ultrazvok vratu je odličen način, da to preverite in potrdite ali ovržete svoje skrbi glede vašega zdravja. Najbolje je, da se naročite na pregled (to lahko storite preko spletnega obrazca, telefona ali pa osebno v izbrani ambulanti) in se tako rešite vsakodnevnih skrbi.

Ultrazvok vratu je povsem neboleča preiskava

Marsikdo se boji pregledov in preiskav v zdravstvenih zavodih. Nekateri strahovi temeljijo na kakšni negativni izkušnji iz preteklosti, drugi so prisotni zaradi »napihnjenih« govoric znancev, prijateljev ipd. o neki medicinski preiskavi, nekateri ljudje pa niti ne znajo razložiti, zakaj se tako bojijo vsega, kar je povezano z bolnišnico oz. zdravstvenim domom. A kot pravijo je strah votel, zunaj pa ga nič ni.

To še kako drži za ultrazvok vratu (rečemo tudi ščitnice). Ultrazvok ščitnice je povsem neboleča preiskava, ni invazivna (pomeni, da izvajalec preiskave z nobenim instrumentom ipd. ne posega v telo posameznika), poleg tega pa je opravljena relativno hitro. Običajno je preiskava končana v 20, največ 30 minutah. Preiskava se izvaja v ambulanti, vse kar morate narediti pa je, da se uležete na medicinsko mizo, ležite pri miru, imate iztegnjen vrat in to je to. Poskrbite še, da boste tako oblečeni, da z oblačili ne boste zakrivali preiskovanega področja, torej vratu, ali vsaj tako, da boste oblačila lahko hitro in enostavno umaknili z vratu.

Naročite se na pregled še danes.

Kaj pregledamo z ultrazvokom vratu

Na omenjenem pregledu se običajno pregleda ščitnica, obščitnične žleze, vratno slinavko in vratne bezgavke. Zdravnik, ki bo opravljal ultrazvok, bo na sliki iskal predvsem različne ciste in tumorje, ki bi lahko nakazovali na kakšno bolj ali manj resno bolezen. Za preiskavo se uporabljajo visokomegaherčne linearne ultrazvočne sonde, ki za svoje delovanje uporabljajo ultrazvočne frekvence. S tem se zdravniku omogoči, da preiskavo izvaja v živo, torej da lahko na monitorju sproti opazuje in preiskuje podkožna tkiva. Na ta način lahko zelo hitro postavi diagnozo in vas napoti na ustrezno zdravljenje, če seveda ugotovi, da ga potrebujete. Ultrazvočne sonde pa imajo zares visoko ločljivost, zato ste lahko prepričani o zanesljivosti rezultatov preiskave.

Kdaj naj grem na ultrazvok vratu

Kot že omenjeno, je preiskava povsem neškodljiva za človeka, zato jo lahko opravite večkrat. Priporočljivo je, da se na preiskavo odpravite, če zatipate zatrdlino na vratu, če imate kakršnekoli težave s ščitnico, če ugotovite spremembe krvnih mineralov, če čutite bolečine v kosteh ali če imate ledvične kamne. Če zdravnik ugotovi, da se pri vas kaže kakšna bolezen, je še posebej priporočljivo, da preiskavo večkrat ponovite, saj boste le tako lahko spremljali napredek in potek bolezni ter učinke zdravljenja.

Preiskava poteka v ambulanti.

Skrb za zdravje bi morala biti vsem na prvem mestu in ultrazvok ščitnice spada med neinvazivne ter hitro opravljene preiskave, ki vam lahko pomagajo do hitre in učinkovite diagnostike morebitnih bolezni ščitnice. Preiskava je povsem neboleča, zato se je ni treba bati, ne zahteva pa niti kakšnih posebnih priprav pacienta. Zgolj naročite se in pridite na preiskavo, kjer morate zgolj ležati na medicinski mizi, preiskava pa bo opravljena v manj kot pol ure. Preiskava se lahko opravlja večkrat, kar je še posebej dobro za spremljanje napredovanja bolezni in učinkov zdravljenja. Če torej sumite, da bi lahko imeli kakšno bolezen ščitnice, nikar ne odlašajte, temveč se čim prej naročite na pregled.

Rate this post

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja